Навчально-польова практика з біології
У червні 2017 року з метою практичного закріплення навчального матеріалу з курсів «Зоологія» та «Ботаніка», набуття вмінь та навичок, оволодіння методами польового дослідження була проведена навчальна польова практика учнів 8-Б та 10-Б класів нашої школи на Біологічній станції Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.
Біостанція заснована понад 100 років тому і розташована в 50 км від Харкова, в нагірній діброві на березі річки Сіверський Дінець, на території Національного природного парку «Гомільшанські ліси» (околиця с. Гайдари Зміївського району). На цій території представлені майже всі типи ландшафтів, характерні для лісостепу України: широколистяні і хвойні ліси, заплавні й сухопутні луги, залишки степової рослинності.
Під час практики наші учні закріпили основні теоретичні знання з зоології та ботаніки, екології, вивчили видове різноманіття рослинності Харківської області, ознайомилися з різними типами біоценозів, навчилися визначати види рослин, тварин та розпізнавати птахів за їх співом.
Кожен день навчальної практики був насичений навчальною, культурною, спортивною, виховною та розважальною програмою. Під час навчальної практики відбулися такі заняття та екскурсії:
– Екскурсія до пойми річки Сіверський Дінець з метою вивчення різноманітності флори. Діти ознайомилися із отруйними та лікарськими рослинами, їх значенням в медицині та в побуті, такими як: омела, чистотіл, пирій, щавель кінський, вероніка, жовтець, кропива, кульбабка, осока, ірис, перстач гусячий, хвощі тощо.
– Оглядова екскурсія до пойми річки Сіверський Дінець та каньйону. Познайомилися з рослинним та тваринним світом даної території. Бачили деркача – невеликого птаха, який живе біля заплави, зозулю, слепиша – крота з лопатоподібною головою, шершня, співочого дрозда, веретеницю, хруща, бронзівку та інших представників фауни.
– Екскурсія до колонії байбаків, де живе байбак Тимко, який начебто пророкує, якою буде весна. Під час екскурсії учні виявили особливості взаємозв’язку флори та фауни, що необхідні для існування та життєдіяльності байбаків.
– Екскурсія до Національного парку «Гомільшанські ліси» з метою вивчення птахів, будови їх гнізд. Учні навчилися розпізнавати спів різних птахів: солов’я, зяблика, піночки трищівки, мухоловки, малинівки, дрозда.
– Оглядова екскурсія до лабораторії шовківництва, де учні ознайомилися з будовою, життєвим циклом та морфологічними особливостями одомашненої комахи – шовкопряда.
– Нічна екскурсія у пойму річки Сіверський Дінець з метою вивчення будови та поведінки кажанів, ознайомлення з приладами та прийомами для їх вивчення. Наступного дня було проведено практичне заняття з розшифрування та обробки ультразвуків кажанів.
– Похід на Короповське городище, під час якого діти познайомилися з історичною пам’яткою, збудованою хазарами понад 1000 років тому.
Навчальна практика стала можливою завдяки плідній співпраці школи з біологічним факультетом Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Керівниками практики були учитель біології, класний керівник 8-Б класу Шевченко Ірина Вадимівна та вихователь Головко Людмила Іванівна. Заняття з учнями проводили науковці, викладачі та аспіранти біологічного факультету: Гамуля Юрій Гарійович, Коршунов Олексій Владиславович, Атамасова Тетяна Андріївна, Григор’єв Денис Сергійович, Антон Влащенко, Олексій Парфілов, Альона Прилуцька.